Facebook został stworzony przede wszystkim z myślą o umożliwieniu swoim użytkownikom pozostawania w kontakcie ze znajomymi czy członkami rodziny z każdego miejsca na ziemi. W tym celu przygotowano między innymi oś czasu, na której każdy użytkownik może publikować to, co tylko chce. Dzielenie się wydarzeniami ze swojego życia jest obecnie czymś na początku dziennym. Internauci bardzo chętnie przekazują sobie informacje na temat tego, co określonego dnia ich spotkało, co zrobili, a nawet co zjedli – od informacji najważniejszych po te, które wiele osób po prostu uważa za zbędne. Taka forma dzielenia się ze szczegółami z własnego życia na Facebooku pozwala jednak internautom pozostawać w nieustannym kontakcie ze znajomymi czy rodziną, co w przypadku korzystania z wielu innych form komunikacji byłoby po prostu niemożliwe. Facebook umożliwia również spojrzenie na historię wydarzeń ze swojego własnego życia, jak i życia znajomych w dowolnym momencie, dzięki czemu można dowiedzieć się całkiem sporo na temat tego, co aktualnie słychać u nich nawet bez bezpośredniego kontaktowania się z nimi.
Jak to wygląda u nastolatków?
Przyglądając się statystykom, można zauważyć, że Facebook, jako najbardziej popularny portal społecznościowy, spotyka się ze szczególnym zainteresowaniem nastolatków. Gwarantuje on bowiem szereg możliwości nawiązywania kontaktu ze znajomymi, zarówno ze szkoły, jak i z podwórka, czy nawet osobami mieszkającymi na innych kontynentach. Facebook umożliwia im wymianę zdjęć, dzielenie się ulubioną muzyką, tworzenie grup, do których mogą należeć osoby posiadające takie same zainteresowania czy chociażby wymianę wiadomości z dowolnymi jego użytkownikami.
Facebook wśród nastolatków bardzo często zastępuje inne formy dzielenia się informacjami (jak chociażby wykorzystywanie komunikatorów, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością), a także spędzania wolnego czasu. Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na wymienienie kilku zdań online niż na spotkanie się ze sobą w celu atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Jak podkreślają specjaliści, jest to jedno z najbardziej negatywnych zjawisk, które czasami może prowadzić do odizolowania społecznego.