Osoby zajmujące się projektowaniem oraz tworzeniem stron, mają możliwość korzystania z kilku języków programowania pozwalających im osiągnąć oczekiwane efekty. Przy największych i wielopoziomowych witrynach, nie będą się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do jednego języka, ale wykorzystywać możliwości wszystkich z nich, tak aby uzyskać największą kompatybilność oraz zoptymalizować stronę pod najpopularniejsze wyszukiwarki.
Jednym z najstarszych i najważniejszych języków pisania stron www będzie niezaprzeczalnie HTML, czyli HyperText Markup Language (hipertekstowy język znaczników). Przy jego wykorzystaniu mamy możliwość umieszczenia na stronie internetowej wszystkich podstawowych elementów, takich jak linki, nagłówki, akapity, multimedia, formularze danych itd. Co więcej, dzięki niemu jesteśmy w stanie określić wygląd naszego dokumentu. Trzeba tutaj jasno zaznaczyć, że HTML to język typowo znacznikowy, a nie język programowania – za jego pomocą nie wprowadzimy żadnych wyrażeń warunkujących, czy też obliczeniowych.
Kolejnym językiem programowania, który wykorzystywany będzie do projektowania stron internetowych, jest PHP. Za jego pomocą wykonujemy przede wszystkim skrypty działające po stronie serwera. Daje on ogromne możliwości twórcom stron i obecnie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych języków programowania (który często sięga po znaczniki przypisane standardowo do HTML-a).
Niezwykle popularny stał się także kaskadowy arkusz stylów, czyli język CSS, który stosowany będzie do określenia formy w jakiej wyświetlana jest dana strona. Za jego pomocą określamy przede wszystkim rodzaj czcionki, kolor poszczególnego fragmentu tekstu, rozłożenie marginesów, kolor odsyłaczy itd. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż definiowanie wszystkiego poprzez HTML.
Do tworzenia stron WWW można wykorzystać jeszcze kilka języków, z których każdy posiada specyficzne cechy:
C#
- Szybkość działania
- Jednolitość biblioteki standardowej
- Uzależnienie od MS Windows Server (niby jest Mono, ale czeka go jeszcze trochę pracy)
- Mała ilość serwerów, cena
- PHP
- Multum serwerów
- Mnogość bibliotek
- Popularność i ilość tutoriali
- Chaos w nazewnictwie
- Niejednolitość kodu
- Dużo kodu to spaghetti
Ruby
- Genialny framework RoR
- Jednolitość nazewnicza
- Łatwość pisania kodu
- Mało firm hostingowych
Python
- Popularny framework Django
- Darmowy hosting na Google App Engine
- Brzydka składnia
Java
- Popularny
- Darmowy hosting na Google App Engine
- Dobre wsparcie Sun’a
- Wolniejszy